O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 9-avgustdagi “Respublika qon xizmati muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish va aholi o‘rtasida
ixtiyoriy donorlikni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori ijrosini ta’minlash maqsadida Sirdaryo viloyat qon quyish stansiyasi qon markazi,
mahalliy darajada ijro hokimiyati va fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlarini jalb etgan holda Guliston shahridagi “Bug‘ishamol” shahar moliya
muassasasida donorlik aksiyalari tashkil etilib, qon topshirish bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi. amalga oshirildi. 2023 yil 22 noyabr
kuni o'kazilgan aktiyada 5 nafar donorlardan 2l 565ml qo'n olindi. Sukhbat zharayonida: donorlik bulimi mudiri M.Aliqulova tomonidan berilgan kon
donorligiing ahamiyati, qo'n topshinishning inson organizmiga izhobiy tasiri, qo'n va uning qismlarini bajarish tartibi va koidalari yoritib berildi.
Shu aktiyada barcha fukarolar faol ishtirok etib, begaraz qon topshirishdi. Swng begaraz qo'n topshirgan donorlar PQ 348-sonli karorga asosan ragbatlantirildi.

В городе Гулистан Багишамол МВД были организованы донорские акции, проведены мероприятия по сдаче крови.
23.11.2023 369
В целях обеспечения реализации решения Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2022 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности учреждений
службы крови республики и развитию добровольного донорства среди населения» на Сырдарьинском областном центре крови станции переливания крови, на местном уровне
с привлечением органов исполнительной власти и органов самоуправления граждан в МФУ «Бугишамол» города Гулистан были организованы донорские акции, проведена
разъяснительная работа по сдаче крови. 22 ноября 2023 г.
В ходе акции, проведенной на В ходе интервью заведующая отделением донорства М.Аликулова разъяснила важность донорства крови, положительное влияние
донорства крови на организм человека, порядок и правила сдачи крови и ее компонентов. Все граждане приняли активное участие в этой акции и бесплатно сдали кровь.