Sirdaryo viloyati qon kuyish stansiyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 9 avgustdagi “Republic qon bilan ishlash xizmati xodimlari”
13.10.2023 311
Sirdaryo viloyati kuyish stansiyasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 9 avgustdagi "Republic qon bilan ishlash xizmatlarini oshirish yanada takomilashtirish va aholi orasida begaraz donorlik harakatini rivojlantirishni taʼminlash tugris ida"gi No. PQ 348-sonli karorining 1-ilova 7.4-bandini taʼminlash. maksadida, o'z ustida izhro etuvchi xokimiyat organlari va fukarolarning o'zini boshkarish organlarini žalb kilgan xo'lda Khovos fog sog'liqni saqlash organlaribirlashmasida donorlik aktlari tashkil etilib, qon donorligi bo'yicha ishlab ishlari olib borildi. 2023 kishi 11 oktyabr kuni Khovos TTBda 18 donorlardan 8l 664 ml qon olindi.Suqbat zharayonida: qon donorligiing ahamiyati, qon topshirishning inson organizmiga izhobiy tasiri, qon va uning qismlarini kuzatish tar tibi va koidalari yoritib berildi. Shu aktiyada begaraz qon topshirgan donorlar PQ 348-sonli karorga asosan ragbatlantirildi.

«Сотрудники Республиканской службы крови» Президента Республики Узбекистан 9 августа 2022 года на кровоожоговой станции Сырдарьинской области
13.10.2023 312
В целях обеспечения реализации пункта 7.4 приложения 1 постановления Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2022 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности учреждений службы крови республики и развитию добровольного донорства среди населения» «на Сырдарьинской областной станции переливания крови местная Хавосская районная медицина с привлечением органов исполнительной власти и органов самоуправления граждан
В объединении были организованы донорские акции, проведена разъяснительная работа по вопросам донорства крови. 11 октября 2023 года в Ховосском ТТБ у 18 доноров было взято 8 л 664 мл крови.В ходе интервью рассмотрены значение донорства крови, положительное влияние донорства крови на организм человека, порядок и правила сдачи крови и были объяснены его компоненты. Доноры, сдавшие кровь в рамках этой кампании, были поощрены на основании решения PQ 348.