Sirdaryo viloyati kuyish stansiyasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 9 Avgustdagi “Republic qon bilan ishlash xizmatlarini yanada mustahkamlash”
21.09.2023 416
Sirdaryo viloyati qon kuyish stansiyasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 9 avgustdagi "Republic qon bilan ishlash xizmatlarini oshirish yanada takomilashtirish va aholi orasida begaraz donorlik haraqatini rivojlantirishni rivojlantirish tw Grisida"gi № PQ 348-sonli karorining 1-ilova 6.3-bandi “Orta” maxsus, professional wa oli talim Muissasalari, Mudofa Vazirliga Vasirlr Vasirliga Tizimidagi Muissasalada Begaraze Donorlik hArakatini Tashlyish nor Izhrosini Masadida hAmda “Donorligi hAftaligi” LDI. 2023 yil 19 iyulSeptember kuni promotion Toshkent kimyo-texnologiya instituti Yangiyer filiallari hodimlari bilan hamkorlikda o'tkazildi. Xodimlarga qo'n donorliging ahamiyati, qo'n topshinishning inson organismiga izhobiy tasiri, kon va uning qismlarini nazorat qilish tartibi va yoritib berildi. Kungilli 12 nafar donorlardan 5.814 ml sof qon olindi. Swng begaraz qo'n topshirgan donorlar PQ 348-sonli karorga asosan ragbatlantirildi.

«Дальнейшее укрепление службы переливания крови республики» Президента Республики Узбекистан 9 августа 2022 года на ожоговой станции Сырдарьинской области
21.09.2023 417
На Сырдарьинской областной станции переливания крови принято решение Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2022 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности учреждений службы крови республики и развитию добровольного донорства среди населения» и высшего образования. учреждений, в учреждениях Министерства обороны и МВД в целях обеспечения реализации акции добровольного донорства» и в рамках «Недели донорства крови» была организована акция донорства. 19 сентября 2023 года акция прошла совместно с сотрудниками Янгиерского филиала Ташкентского химико-технологического института.Сотрудникам были разъяснены значение донорства крови, положительное влияние донорства крови на организм человека, порядок и правила сдачи крови и ее компонентов. От 12 добровольных доноров было собрано 5814 мл чистой крови. Доноры, сдавшие бесплатную кровь, затем поощрялись в соответствии с решением PQ 348.