2024-yil 17-aprel kuni bo‘lib o‘tgan tadbirda 20 nafar donor faol ishtirok etib, 10 litr 26 ml qon topshirdi.
18.04.2024 357
Sirdaryo viloyati qon quyish stansiyasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 9-avgustdagi “Respublika qon xizmati muassasalari faoliyatini yanada takomillashtirish va aholi o‘rtasida ixtiyoriy donorlikni rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi. ” “Oliy ta’lim muassasalari, Mudofaa va Ichki ishlar vazirliklarida ixtiyoriy donorlik harakatini tashkil etish” ijrosini ta’minlash maqsadida Guliston davlat universitetida donorlik aksiyasi tashkil etilib, qon topshirish bo‘yicha tushuntirish ishlari olib borildi. tashqariga. 2024 yil 17 aprel o'kazilgan ushbu aktiyada 20 nafar donorlar faol ishtirok etib, 10l 26ml qo'n topshirildi. Suhbat zharayonida: SVQQS laboratory bwlim doctor laboratory technician R. Saidkulov tomonidan berilgan qo'n donorning ahamiyati, qo'n topshirishning inson organismiga izhobiy tasiri, qo'n va uning qismlarini topshirish tartibi va koidalari yoritib berildi. Shu aktiyada begaraz qon topshirgan donorlar PQ 348-sonli karorga asosan ragbatlantirildi.

20 доноров приняли активное участие в акции, состоявшейся 17 апреля 2024 года, и сдали 10 литров 26 мл крови
18.04.2024 358
На Сырдарьинской областной станции переливания крови принято решение Президента Республики Узбекистан от 9 августа 2022 года «О мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности учреждений службы крови республики и развитию добровольного донорства среди населения» в целях обеспечить реализацию «организации добровольного донорского движения в учреждениях высшего образования, Минобороны и МВД», организована донорская акция в Гулистанском государственном университете, проведена разъяснительная работа по донорству крови. 17 апреля 2024 г.20 доноров приняли активное участие в акции и сдали 10л 26мл крови. В ходе беседы: врач лаборатории SVQQS bwlim врач-лаборант Р. Саидкулов разъяснил значение донора крови, религиозное влияние сдачи крови на организм человека, порядок и правила сдачи крови и ее частей. Доноры, которые добровольно сдали кровь в рамках этой акции, были поощрены на основании решения PQ 348